Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Jeśli pacjent leczony insuliną krótko po posiłku, tj. w 1-2 godziny po nim, odczuwa hipoglikemię to może to być związane z gastropatią cukrzycową.  Zwykle gdy występują niedocukrzenia to zastanawiamy się czy nie podano zbyt dużej dawki insuliny, czy nie pominięto posiłku, czy nie wykonany został nieplanowany wysiłek fizyczny i jeśli żadne z nich nie miały miejsca to wystąpienie niedocukrzenia pozostaje zagadką. Warto wtedy pomyśleć o gastropatii cukrzycowej.

 

Gastropatia  cukrzycowa oznacza zaburzenie opróżniania żołądka, występujące w przebiegu cukrzycy. Mówiąc obrazowo spożyty pokarm zalega przez dłuższy (bliżej nieokreślony) czas w żołądku a następnie przedostaje się do jelit. U osób zdrowych nie obserwuje się tego zalegania tylko pokarm trafia do jelit w krótkim czasie po spożyciu.

Takie opóźnione przechodzenie pokarmu do jelit sprawia, że przyjęta przed posiłkiem insulina zaczyna już działać w momencie kiedy nie nastąpił jeszcze wzrost stężenia glukozy we krwi spowodowany opóźnionym wchłanianiem pokarmów i wtedy może wystąpić niedocukrzenie.  Gastropatia jest częstym powikłaniem cukrzycy- szacuje się, że może występować nawet u 25-55% osób chorych na cukrzycę typu 1 i u 30 % osób chorych na cukrzycę typu 2.

Najczęstszymi objawami jest uczucie pełności w żołądku, cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku, zgaga, nudności, wymioty. Schorzenie to jednak w ok. 25 % przypadków może nie dawać żadnych objawów ze strony przewodu pokarmowego.

Żeby uniknąć niedocukrzeń u osób z gastropatią cukrzycową, które leczone są insuliną warto przyjąć insulinę po posiłku jeśli jest to insulina analogowa lub zastąpić insulinę analogową insuliną ludzką, która zaczyna działać wolniej co zmniejszy ryzyko wystąpienia niedocukrzeń w krótkim czasie po spożyciu posiłku.

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

O systemie Eversense pisaliśmy już w styczniu i lipcu tego roku opisując jego działanie i pierwsze wszczepienie w...

W prasie naukowej pojawiają się doniesienia o tym, że stosowane powszechnie słodziki mogą negatywnie wpływać na...

Idziesz na USG i wracasz z wynikiem mówiąc: wszystko ok. mam tylko stłuszczenie wątroby. Ale czy na pewno wszystko...

Wielu chorych nie jest w stanie zrezygnować ze słodzenia herbaty czy kawy i wówczas pada pytanie czy można...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2018 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję