Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

 

Jest kilka bardzo prostych sposobów na to na to dbać o stopy u chorych na cukrzycę, żeby zapobiec wystąpieniu trudno gojącego się owrzodzenia, którego wiele osób obawia się najbardziej.

 

 

Codziennie oglądać stopy pod kątem otarć naskórka, pęknięć skóry, odcisków, ran

Codziennie   myć stopy w letniej wodzi i dokładnie osuszać, szczególnie między palcami

Nawilżać skórę stóp kremami np. kremami z mocznikiem

Obcinać paznokcie na prosto i niezbyt krótko

Nosić wygodne obuwie, niezbyt ciasne

Unikać chodzenia boso, nosić skarpetki

Osoby chore na cukrzycę powinny dbać o stopy przez cały rok ale wakacje to szczególny okres roku, w którym stopy są narażone najbardziej na różne uszkodzenia. W następstwie uszkodzonej skóry mogą powstać trudno gojące się owrzodzenia.

Jeśli u osoby chorującej na cukrzycę występuję uszkodzenie nerwów w obrębie stopy (tak może się zdarzyć w cukrzycy- jest to powikłanie cukrzycy nazywane neuropatią cukrzycową) to osoba taka może nie odczuwać bólu w przypadku gdy do buta wpadnie kamyk lub gdy będzie chodzić po gorącym piasku np. nad morzem. Z kolei jeśli ktoś chodzi po górach i ma niewygodne buty to powstały tzw. odcisk też może sprawić kłopoty. Ponadto w wakacje wiele osób wyjeżdża do sanatorium a tam stosuje różne zabiegi. Osoby, które wyjeżdżają prywatnie czasami nie przyznają się do niektórych chorób z obawy przed tym, że nie zostanie im zlecony jakiś zabieg. Warto wiedzieć, że jeśli chory na cukrzycę otrzyma zabieg „na stopy” z wykorzystaniem prądu to osoba go wykonująca zwiększając natężenie prądu będzie pytała pacjenta czy boli. Chory na cukrzycę może nie czuć bólu nawet przy dużym natężeniu prądu co może skutkować oparzeniem stopy i powstaniem trudno gojącej się rany. 

 

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

O systemie Eversense pisaliśmy już w styczniu i lipcu tego roku opisując jego działanie i pierwsze wszczepienie w...

W prasie naukowej pojawiają się doniesienia o tym, że stosowane powszechnie słodziki mogą negatywnie wpływać na...

Idziesz na USG i wracasz z wynikiem mówiąc: wszystko ok. mam tylko stłuszczenie wątroby. Ale czy na pewno wszystko...

Wielu chorych nie jest w stanie zrezygnować ze słodzenia herbaty czy kawy i wówczas pada pytanie czy można...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2018 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję