Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Idziesz na USG i wracasz z wynikiem mówiąc: wszystko ok. mam tylko stłuszczenie wątroby. Ale czy na pewno wszystko ok ? i czy to na pewno tylko stłuszczenie ? Stłuszczenie wątroby to schorzenie występujące często u osób chorych na cukrzycę oraz u osób otyłych, a także u tych nadużywających alkoholu, które można wykryć w trakcie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

Zaburzenie to może wiązać się także z włóknieniem wątroby, które jest bardziej zaawansowanym stadium stłuszczenia wątroby. Najczęstszą przyczyną stłuszczenia wątroby jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFELD, non-alcoholic fatty liver disease), która u niektórych pacjentów może przejść w niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH, nonalcoholic steatohepatitis)  a nawet marskość.  

U większości pacjentów przebieg NAFELD jest bezobjawowy a diagnoza zostaje postawiona przypadkowo - typowo gdy ujawnione zostaną nieprawidłowe wyniki laboratoryjne dotyczące aktywności enzymów wątrobowych (ALAT, ASPAT) zwłaszcza transaminaz lub cechy stłuszczenia wątroby w badaniu obrazowym.Należy zauważyć, że nie we wszystkich przypadkach NAFELD aktywność tych enzymów jest podwyższona  a stopień nasilenia ich aktywności wcale nie odzwierciedla stopnia zapalenia czy włóknienia.

NAFELD  występuje u blisko 70 % pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 a cukrzyca uznana jest za czynnik ryzyka wystąpienia NAFELD i jego progresji do bardziej zaawansowanych stadiów chorobowych w tym marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Ponadto co niezwykle istotne pacjenci obciążeni NAFELD obarczeni są także zwiększonym ryzykiem chorobowości i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych ( czyli zwiększonego ryzyka chorób na podłożu miażdżycy).

Rozpoznanie NAFLD zwykle stawia się na podstawie stwierdzenia podwyższonej aktywności enzymów wątrobowych, stłuszczenia wątroby w USG przy jednoczesnym wykluczeniu innych znanych przyczyn chorób wątroby np. zakażenia wirusem wątroby, chorób autoimmunologicznych czy toksycznych. Dokładniej można ocenić włóknienie wątroby u osób ze stłuszczeniem wątroby wykonując FibroScan wątroby (badanie elastograficzne), które to badanie jest wykonywane podobnie jak USG.

Najlepszym ale też najtrudniejszym sposobem leczenia jest redukcja nadmiernej masy ciała.

 

 

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Pacjenci  stosujący flozyny (Forxiga, Invokana, Jardiance),  zgłaszają się do Poradni Diabetologicznej prosząc...

Określona seria leku o nazwie Thiogamma, wydawanego wyłącznie na receptę, stosowanego wśród chorych na cukrzycę...

Tak, to prawda, że od 01.07.2019 Diaprel MR 60 mg, lek powszechnie stosowany przez wiele osób chorych na cukrzyce...

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dlatego warto robić...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/klinikadiabetyka/domains/klinikadiabetyka.pl/public_html/templates/kdj/index.php on line 210 2021 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję