Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Gdyby leczenie cukrzycy powierzyć chirurgowi mogłoby się okazać, że nie jest tak skomplikowane jak leczenie diabetologa. Tu wyciąć, tam przesunąć i pacjent budzi się bez cukrzycy. Czy w rzeczywistości też tak jest? Kiedy w leczeniu cukrzycy można zgłosić się do chirurga?

 

 


    Chirurgia bariatryczna jest działką chirurgii, gdzie lekarz poprzez wykonanie często skomplikowanych operacji może doprowadzić do zamierzonych zmian hormonalnych i uwolnić pacjenta od otyłości i cukrzycy typu 2. Oczywiście takim leczeniem nie zajmuje się tylko chirurg ale cały poczet specjalistów, bowiem zmiany jakie są dokonuje się często nieodwracalne i tylko właściwie przygotowany pacjent jest w stanie utrzymać efekt operacji na dłużej. Według najnowszych rekomendacji zabieg chirurgii bariatrycznej rekomenduje się u każdego chorego z cukrzycą typu 2 ze wskaźnikiem BMI > 35k/m2, zwłaszcza jeśli istnieją dodatkowe schorzenia. W szczególności należy rozważyć operację, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu. Ponadto, rekomenduje się leczenie operacyjne u każdego chorego z BMI >40 kg/m2. Przeważnie do zabiegów chirurgii bariatrycznej kwalifikuje się pacjentów od 18 do 65 roku życia, czasami w uzasadnionych przypadkach można przesunąć górną granicę wieku.
    Wskazania do operacji bariatrycznych nie są zbyt rygorystyczne, bowiem w społeczeństwie coraz częściej zdarzają się przypadki otyłości olbrzymiej. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami dla takich chorych również jest nadzieja.

 


źródło: 2017 Guidelines on the management of diabetic patients. A position of Diabetes Poland. Clin Diabet 2017; 6, Suppl. A: A1–A80. DOI: 10.5603/DK.2017.0001.

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dlatego warto robić...

Nowoczesne, niestety nierefundowane leki, nie tylko obniżają cukier we krwi ale też korzystnie działają na serce....

Czy to ma znaczenie, że przechowuję je w szafce, w lodówce lub w samochodzie ?         Nieprawidłowe...

A o której godzinie chodzą Państwo spać ?         Ponieważ zdarza się, że pacjenci nie wiedzą o...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2019 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję