Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Zamawiając smażone frytki na mieście, (smażone są na głębokim oleju) należy pamiętać, co tak naprawdę spożywamy, bo oprócz smacznych, pokrojonych ziemniaczków pochłaniamy duże ilości niezdrowego tłuszczu.

 

 
    Dlaczego tak się dzieje oraz czym możemy zastąpić niezdrowy olej w diecie, nie tylko diabetyka napisalismy w poniższym artykule.
Podczas smażenia na głębokim oleju zachodzi proces peroksydacji tłuszczy (lipidów). Nazwa tego zjawiska jest rodem z kosmicznego filmu, natomiast jest to proces całkowicie naturalny, z którym mamy niestety do czynienia codziennie. Działanie dużych temperatur na tłuszcze powoduje, że te przekształcają się w lipidy utlenione. I nie byłoby w tym nic złego (przecież tlen jest nam potrzebny do życia!), ale lipidy utlenione mają tendencje do uwalniania tzw wolnych rodników tlenowych, które niszczą komórki naszego organizmu. Wiele badań potwierdza, że wolne rodniki tlenowe mogą mieć duży udziała w powstawaniu chorób takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby sercowo-naczyniowe (zawał serca, udar mózgu) oraz biorą udział w starzeniu sie organizmu. Istnieją także teorie, że nadmiar wolnych rodników tlenowych może destabilizować np cukrzycę typu 2. Co więcej, nie tylko oleje, które są smażone są niezdrowe. W oliwie wystawionej na działanie powietrza również zachodzą procesy utleniania. Nasze organizmy mają szereg mechanizmów naprawczych, które przeciwstawiają się procesom wolnorodnikowym, ale istnieje moment, kiedy nie są w stanie im sprostać, ze względu na naszą dietę i wtedy zaczynają się toczyć procesy chorobowe – np rozwija się cukrzyca typu 2.
    Najlepszym sposobem na unikanie dań bogatych w niezdrowe tłuszcze jest przygotowywanie potraw na parze, gotowanie lub duszenie. Warto też pamiętać, że tłuszcze są nam niezbędne w diecie, ale zdrowe właściwości zachowują tylko te przychowywane w chłodnym I ciemnym miejscu.


źródło: intechopen.com

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Wielu chorych nie jest w stanie zrezygnować ze słodzenia herbaty czy kawy i wówczas pada pytanie czy można...

Bardzo uogólniając zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnie aktywnej osoby wynosi ok 35 kcal/kg należnej masy...

Zależy to od spożytej ilości.         W każdej cukrzycy można jeść czekoladę. Wszystko zależy tylko...

Wielu pacjentów sądzi, że w diecie chorego na cukrzycę najważniejsze jest unikanie tłustych i smażonych...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2019 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję