Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Brokuły wszyscy znamy, choć nie wszyscy lubimy. Inna ich nazwa to kapusta szparagowa i są odmianą kapusty warzywnej. Ich indeks glikemiczny wynosi 15, jednak okazuje się, że cukrzyk powinien je polubić z innych przyczyn.

 

 
    Brokuły wszyscy znamy, choć nie wszyscy lubimy. Inna ich nazwa to kapusta szparagowa i są odmianą kapusty warzywnej. Ich indeks glikemiczny wynosi 15, jednak okazuje się, że cukrzyk powinien je polubić z innych przyczyn.
    Metformina jest powszechnie stosowanym lekiem w terapii cukrzycy typu 2, pomagającym obniżyć poziom cukru we krwi. Jednak część pacjentów z powodu choroby nerek nie może jej stosować, ponieważ metformina źle wpływa na ich funkcjonowanie. Związek chemiczny sulforafan, wyizolowany z brokułów, to silny antyoksydant który mógłby zastąpić metforminę w przypadkach, w których jest przeciwskazana. W badaniach szwedzkich naukowców zastosowano ekstrakt z kiełków brokułów na szczurach chorujących na cukrzycę typu 2, co skutkowało korzystną zmianą na poziomie ekspresji genów w wątrobie odpowiedzialnych za chorobę. Następnie naukowcy przeprowadzili 12-tygodniowe randomizowane badanie na 97 otyłych pacjentach z cukrzycą typu 2, którzy mieli problem z kontrolą poziomów cukru we krwi. Część osób spożywała ekstrakt z kiełków brokułów, druga grupa otrzymywała placebo. U pierwszej grupy zaobserwowano znaczną poprawę w poziomach cukru na czczo.
    Oczywiście potrzebne jest znacznie więcej badań nad działaniem sulforafanu. Czy w przyszłości będzie dostępna alternatywa dla metforminy uzyskiwana z brokułów? Na razie trzeba dać czas naukowcom, ale na pewno warto urozmaicić swój jadłospis o te warzywa.


źródło: medicalnewstoday.com

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Wielu chorych nie jest w stanie zrezygnować ze słodzenia herbaty czy kawy i wówczas pada pytanie czy można...

Bardzo uogólniając zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnie aktywnej osoby wynosi ok 35 kcal/kg należnej masy...

Zależy to od spożytej ilości.         W każdej cukrzycy można jeść czekoladę. Wszystko zależy tylko...

Wielu pacjentów sądzi, że w diecie chorego na cukrzycę najważniejsze jest unikanie tłustych i smażonych...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2019 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję