Hipoglikemia oznacza zbyt niskie stężenie glukozy we krwi czyli wynoszące mniej niż 70 mg/dl.
Objawy hipoglikemii mogą też wystąpić w przypadku wyższych wartości stężenia glukozy we krwi – dzieje się tak np. wówczas gdy występuję szybkie zmniejszenie się stężenia glukozy we krwi z wysokiej wartości (np. ponad 200mg/dl ) do ok 100 mg/dl zwłaszcza u osób, które przewlekle mają wysokie wartości glikemii a rzadko prawidłowe.
Objawami hipoglikemii mogą być: pocenie się, uczucie głodu, drżenie ciała, zawroty głowy, osłabienie, zaburzenie widzenia
Ciężka hipoglikemia występuje wówczas gdy chory nie jest sobie sam w stanie pomóc . W takim przypadku mogą wystąpić zaburzenia świadomości, pobudzenie, agresywność a nawet utrata przytomności.
Chorego, który doświadcza ciężkiej hipoglikemii można pomylić z osoba pijaną właśnie z uwagi na to, że może wystąpić znaczną agresywność wobec otoczenia oraz zaburzenia świadomości. W przypadku spotkania takiej osoby na ulicy należy sprawdzić czy nie ma przy sobie pomarańczowego małego pudełeczka - zastrzyku z glukogonu - GlucaGen Hypokit
Glukagon powoduje krótkotrwałe wydzieleni zapasów glukozy zgromadzonych w wątrobie i w tym mechanizmie może podnieść stężenie glukozy we krwi.
UWAGA: nie trzeba w takiej sytuacji mierzyć stężenia glukozy we krwi na glukometrze.
Nawet jeśli nie mamy do czynienia z hipoglikemią to po podaniu glukagonu nic się nie stanie bo glukagon podwyższa stężenie glukozy we krwi o ok. 30-50 mg/dl więc jeśli ktoś ma 250 a będzie miał 280 to żadna różnica ale jeśli ma 30 a będzie miał 80 mg/dl to różnica jest znaczna
Jeśli takie pudełko znajduje się przy osobie, która zachowuje się w wyżej opisany sposób należy bezzwłocznie wezwać pogotowie informując , że najpewniej mamy osobę chorującą na cukrzycę z ciężkim niedocukrzeniem a następnie podać zastrzyk z glukagonu- można w ten sposób uratować tej osobie życie. Nie można tym zaszkodzić !
W pomarańczowym pudełku będzie fiolka z białym proszkiem oraz strzykawka z płynem i z założoną już igłą.
1. Wyjmij fiolkę i strzykawkę
2. Zdejmij pomarańczową osłonkę z fiolki
3. Zdejmij osłonkę z igły
4. Wbij igłę ze strzykawką w wieczko fiolki
5. Wpuść płyn zwarty w strzykawce do fiolki
6. Nie wyjmując strzykawki z fiolki całość wymieszaj kilka razy do rozpuszczenia się proszku
7. Po rozpuszczeniu proszku, nabierz roztwór do strzykawki
8. Podaj wbijając igłę w najlepiej dostępną część ciała np. udo, pośladek, ramie
Ważny problem w USA
Hypoglikemia, czyli niedocukrzenie jest priorytetowym problemem zdrowia publicznego w USA. Za Oceanem trwają dyskusje jak temu zjawisku skutecznie zapobiegać.
Niedocukrzenie jest to stan, kiedy poziom glikemii (cukru we krwi) spada poniżej 70mg/dl i wraz z obniżaniem się wartości pojawiają się objawy takie osłabienie, niepokój, zlewne poty, kołatania serca, drgawki, senność, śpiączka. Niedocukrzenie występuje jako groźny efekt niepożądany pobierania insuliny i niektórych leków przeciwcukrzycowych – pochodne sulfanylomocznika. W USA prawie 80% osób starszych z cukrzycą typu 1 cierpiało z powodu niedocukrzenia co najmniej 1 raz w miesiącu, dlatego w Ameryce urzędnicy razem z diabetologami zastanawiają się jak ten problem rozwiązać. W przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 2 odsetek był mniejszy i wyniósł 50% chorych. Jako główne przyczyny występowania niedocukrzenia Amerykanie podają niedostosowanie dawki leków np insuliny do posiłku.
Nieznane są jeszcze końcowe ustalenia zza Oceanu, ale na pewno ważną kwestią wydaje się być edukacja chorych i przestrzeganie zaleceń przez chorych.
źródło: diabetes.co.uk