Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

 

 

Co to jest?

Metformina to jeden z najczęściej stosowanych leków w cukrzycy, używany od 60 lat, przez co jest bardzo dobrze sprawdzony. Mimo tego całkiem niedawno odkryto, że poza obniżaniem poziomu cukru we krwi ma korzystny wpływ na stężenie cholesterolu, tętnice, a nawet udowodniono jej efekt przeciwnowotworowy. Od metforminy najczęściej rozpoczynamy terapię i jeśli nie ma przeciwskazań zawsze powinna być stosowana, nawet jeśli stosowane są też inne leki przeciwcukrzycowe a nawet insulina.

 

Jak działa?

Metformina jest lekiem “pomagającym działać insulinie”. Chory na cukrzycę typu 2 ma własną insulinę, ale nie działa ona tak jak powinna, ponieważ pacjent jest na jej działanie oporny (stąd pojęcie insulinooporność). Metformina zmniejsza ten efekt, dlatego korzystne jest jej stosowanie nawet łącznie z insuliną. Zmniejsza także wytwarzanie cukru w wątrobie i jego wchłanianie w jelitach.

 

Kiedy zaczyna działać?

Na pełny efekt działania leku najczęściej należy poczekać kilka tygodni, kiedy stosujesz regularnie. Nie można oczekiwać że od pierwszego dnia cukier zadowalająco spadnie, czasem trzeba stopniowo zwiększać dawki aż do oczekiwanego efektu.

 

Jakie mogą być skutki uboczne terapii?

Pacjenci dość często skarżą się na biegunki, nudności, wzdęcia, bóle brzucha i metaliczny smak w ustach. Bez obaw, objawy te zwykle mijają po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie, trzeba zgłosić się do lekarza, który zmniejszy dawkę leku. Gdy dolegliwości nie ustąpią, trzeba będzie najpewniej zmienić metforminę na inny lek.

 

Kiedy przyjmować tabletkę?

Najlepiej w trakcie lub po posiłku, co pozwala zmniejszyć występowanie objawów ubocznych.

 

Czy muszę bać się, że lek za bardzo obniży mi cukier?

Ze względu na mechanizm działania stosowanie samej metforminy nie grozi stanami niedocukrzenia. Musisz na to zwrócić uwagę gdy stosujesz ją w połączeniu z innymi lekami na cukrzycę, które takie ryzyko mogą stwarzać.

 

Czy mogę łączyć metforminę z innymi lekami na cukrzycę?

Można ją łączyć z wszystkimi dostępnymi lekami przeciwcukrzycowymi oraz z insuliną.

 

Kiedy nie mogę stosować metforminy?

Przy wybieraniu leków na cukrzycę nie zapomnij zgłosić lekarzowi wszystkich chorób na jakie się leczysz. Istnieją stany, w których nie najeży jej stosować. Należą do nich:
-stany ostre (ostra niewydolność oddechowa, ciężkie zakażenia, ostra niewydolność serca)
-niewydolność nerek-nie można stosować metforminy u osób dializowanych, a u pacjentów z początkową niewydolnością lekarz dobierze dawkę
- niewydolność serca-również w zależności od zaawansowania lekarz zdecyduje o zmniejszeniu dawki lub zrezygnuje z leczenia metforminą
-niewydolność wątroby.

 

Czy muszę wykonywać jakieś badania laboratoryjne w trakcie leczenia?

Od czasu do czasu należy oznaczyć:
-kreatyninę - żeby sprawdzić jak pracują nerki
-próby wątrobowe - Aspat i Alat, 
-morfologię krwi - raz w roku, ponieważ metformina może zaburzyć wchłaniane witaminy B12 i czasem doprowadzić do anemii.

 

Kiedy muszę przerwać stosowanie metforminy?

Należy to zrobić na 24-48 godzin przed i po badaniach z użyciem jodowych środków kontrastowych podawanych dożylnie (np. w czasie tomografii komputerowej, koronarografii), szczególnie przy pogorszonej wydolności nerek, a także w przypadku ciężkich stanów i poważnych operacji. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, że przyjmujesz metforminę, tylko on może zadecydować o jej odstawieniu.

 

Czy mój lek to metformina ?

dostępne w Polsce preparaty ( stan na pierwsze półrocze 2018 r.) to:
Avamina, Etform, Formtic, Glucophage, Metfogamma, Metformax, Metofmin Bluefidh, Metofmin Galena, Metformina Vitabalans, Metifor, Siofor

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/klinikadiabetyka/domains/klinikadiabetyka.pl/public_html/templates/kdj/index.php on line 210 2021 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję