Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

 

 

Co to jest?

Pochodne sulfonylomocznika to właściwie grupa leków o podobnym mechanizmie działania-różnice są nieznaczne, dotyczą np. czasu działania leku we krwi. W Polsce możesz spotkać się z czterema nazwami międzynarodowymi: gliklazyd, glikwidon, glimepiryd i glipizyd (znajdują się na opakowaniu i są pisane mniejszym drukiem niż najbardziej rzucająca się w oczy nazwa handlowa leku nadana przez producenta). Często są stosowane łącznie z metforminą, ale mogą być też stosowane jako jedyny lek przeciwcukrzycowy.

 

 

Czy mój lek to pochdna sulfonylomocznika?

W Polsce dostępnych jest wiele preparatów. Oto ich lista:

Gliklazyd: Clazicon, Diabrezide, Diagen, Diaprel MR, Diazidan, Gliclada, Gliclastad, Gliclazide zentiva, Oziclide M,R Symezide MR

Glikwidon to Glurenorm

Glimepiryd: Amaryl, Avaron, Diaril, Glibetic, Gidiamid, Glimehexal, Glimipiride Accord, Glimipiride genoptim, Glimorion, Glitoprel, Pemidal, Symglic, Glipizide Glibenese gits, Glipizide BP

 

Jak to działa? 

Obniżają stężenie cukru poprzez pobudzenie wydzielania insuliny z trzustki, niezależnie od posiłku.
Kiedy zacznie działać? Pełen efekt działania leku można osiągnąć po kilku tygodniach ale zwykle zaczynają działać od razu. Jeśli stosujesz już maksymalną dawkę pochodnej sulfonylomocznika oraz innych leków doustnych, może być to spowodowane wtórną nieskutecznością leków doustnych - czas zacząć leczenie innymi lekami.

 

Jakie są skutki uboczne terapii tymi lekami? 

Są to leki, które bardzo rzadko powodują skutki uboczne. Najczęstsze to wysypka i zmiany w morfologii krwi. Możesz się spotkać ze stwierdzeniem, że po pochodnych sulfonylomocznika się tyje. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ leki te będą pobudzać wydzielanie insuliny bez względu na to czy zjesz posiłek, czy nie. Nadmiar wydzielonej insuliny może sprzyjać tyciu, warto zwrócić uwagę na to podczas terapii.

 

A co z niedocukrzeniem? 

Czy grożą mi spadki cukru w czasie stosowania pochodnych sulfonylomocznika? Tak, dlatego pamiętaj o tym, aby zawsze po przyjęciu leku zabrać się za jedzenie. Jeśli nie będziesz jeść-nie bierz leku, ponieważ pobudzone wydzielanie insuliny obniży cukier nadmiernie. Gdy planujesz wysiłek fizyczny, również uważaj na spadek cukru, ponieważ aktywność fizyczna po przyjęciu leku może spowodować nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi. Tak samo ma się sprawa przy zwiększaniu dawki leku - powoduje większe ryzyko wystąpienia niedocukrzeń.

 

Kiedy nie mogę stosować pochodnych sulfonylomocznika? 

Przeciwskazaniem do ich stosowania jest zaawansowana niewydolność nerek (poza glikwidonem) oraz niewydolność wątroby.

 

Z czym mogę łączyć te leki?

Pochodne sulfonylomocznika chętnie stosuje się w połączeniu z metforminą, ponieważ ich działanie się uzupełnia. Te pierwsze pobudzą wydzielanie insuliny, a ta druga pomoże jej działać. Leki te łączone są również z innymi doustnymi tabletkami na cukrzycę, w zależności od decyzji lekarza co dla Ciebie będzie najlepsze. Łączenie pochodnych sulfonylomocznika z insuliną jest teoretycznie możliwe, jednak zależy od indywidualnego przypadku. Insulinę włączamy kiedy nie masz już własnej, a skoro do tego doszło, nie ma sensu wpływać na wzrost jej wydzielania.

 

W tygodniu ciężko pracuję fizycznie i często zapominam o śniadaniach, a w weekendy zazwyczaj leżę przed telewizorem i odpoczywam. Czy może to jakoś wpłynąć na leczenie?

Przy takim trybie życia, kiedy żyjesz w biegu, pracujesz fizycznie i/lub zapominasz o posiłkach, możesz być narażony na nadmierne spadki cukru. Gdy weźmiesz rano lek, pobudzisz wydzielanie insuliny, ale bez śniadania nie będzie miała czego obniżać co może skończyć się niedocukrzeniem. W weekend pewnie na spokojnie zjesz śniadanie i nie obniżysz cukru nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W tej sytuacji, po uzgodnieniu z lekarzem diabetologiem, istnieje możliwość stosowania połowy dawki leku podczas intensywnego tygodnia pracy. Jak widzisz Twój tryb życia jest bardzo ważny w terapii cukrzycy.

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/klinikadiabetyka/domains/klinikadiabetyka.pl/public_html/templates/kdj/index.php on line 210 2021 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję