Drukuj

 

 

 

Co to za leki i jak działa?

Flozyny to inaczej gliflozyny, lub bardziej naukowo - inhibitory SGLT-2. Usuwają nadmiar cukru z moczem, dlatego spada jego poziom we krwi. Są to bardzo nowoczesne preparaty i jedyne, które działają bez wpływu na insulinę. Dostępne leki to preparaty o międzynarodowych nazwach dapagliflozyna i kanagliflozyna. Oprócz działania przeciwcukrzycowego, mogą przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego, dlatego po rozpoczęciu leczenia należy wziąć się za regularne mierzenie ciśnienia.
Ciekawy jest fakt, że podczas leczenia flozynami wydala się z moczem nawet do 480 kilokalorii.

 


Czy mój lek to flozyna ?

dostępne w Polsce preparaty ( stan na pierwsze półrocze 2018 r.) to:

empagliflozyna – Jardiance
dapagliflozyna- forxiga
kanagliflozyna- Invokana

Dostępne są tez preparaty łączone z metofminą

Synjardy to połaczenie empagliflozyny z metforminą
Xigduo to połączenie dapagliflozyny z metforminą

 

Jak to możliwe, że przy leczeniu flozynami się chudnie?

Podczas terapii pacjent wydala z moczem 70-119 gramów glukozy na dobę (czyli 14-24 łyżki cukru!), więc po prostym przeliczeniu 1 grama cukru na 4 kilokalorie, otrzymamy taki właśnie wynik –ubytek cukru z moczem równoważny ok 480 kilokaloriom

 

Kiedy mam przyjmować flozynę?

Dapagliflozynę czyli Forxiga i Empagliflozyna czyli Jardiance - stosuje się bez związku z posiłkiem, ale najlepiej stale o tej samej porze dnia. 
Kanagliflozynę czyli Invokana- zaleca się stosować przed pierwszym posiłkiem dnia.

 

Zrobiłem sobie badanie moczu i lekarz POZ chciał mnie wysłać do szpitala, bo twierdzi że mam niewyrównaną cukrzycę. Mam dużo cukru w moczu, ale naprawdę świetne cukry! 
Co z tym zrobić? 

Pamiętaj żeby uprzedzić swojego lekarza o tym, że stosujesz flozynę. Obecność cukru w moczu jest właśnie oznaką, że lek spełnia swoje zadanie - zgodnie z jego mechanizmem działania. Jeśli będziesz mieć wysokie cukry zarówno w moczu jak i w pomiarach z krwi - należy zgłosić się do diabetologa.

 

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania tych leków?

Niestety stosowanie flozyn łączy się z większym ryzykiem występowania zakażeń grzybiczych pochwy lub prącia oraz infekcji dróg moczowych. Objawy te nie występują zbyt często a jeśli wystąpią to najczęściej ustępują po zastosowaniu maści przeciwgrzybicznych dostępnych bez recepty np. Clotrimazol lub leków przeciwbakteryjnych dostępnych bez recepty np. Furaginum. Należy szczególnie dbać o higienę okolic intymnych, aby zapobiegać występowaniu tych dolegliwości. Oprócz tego uważaj na działanie odwadniające leku, szczególnie w czasie upałów. Dbaj o dobre nawodnienie, wypijaj odpowiednią ilość płynów!

 

Czy w trakcie stosowania flozyny mogą mi się zdarzać niedocukrzenia?

Bez obaw, flozyny nie sprzyjają występowaniu niedocukrzeń.

 

Kiedy nie można stosować tych leków? 

Nie należy stosować flozyn w zaawansowanej niewydolności nerek. Nie z tego powodu, że stan nerek się pogorszy tylko z tego powodu, że lek nie będzie skuteczny ponieważ mechanizm jego działania jest związany z prawidłową funkcją nerek.

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję