Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

 

 

Co to jest i jak działają?

Leki inkretynowe to nowoczesne, mądre leki, które działają tylko wtedy kiedy pacjent spożywa posiłek. Leki inkretynowe widząc nadchodzącą kanapkę szturchają trzustkę do wyrzutu insuliny zanim na dobre wzrośnie poziom cukru we krwi. Istnieją dwa rodzaje leków inkretynowych: 
1. gliptyny (linagliptyna, saksagliptyna, sitagliptyna i wildagliptyna)- w formie tabletek 
2. analogi GLP-1(eksenatyd, liraglutyd i liksysenatyd) podawane w zastrzykach

 

Czy mój lek to gliptyna?

Dostępne preparaty w Polsce ( stan na pierwsze półrocze 2018 r.)

Alogliptyna to Vipidia
Linagliptyna to Trajenta
Saksagliptyna to Onglyza
Sitagliptyna to Januvia i Ristaben
Wildagliptyna to Galvus

 

Czy mój lek to analog GLP1?

dostępne w Polsce preparaty ( stan na pierwsze półrocze 2018 r.) to:

Dulaglutyd to Trulicity- do podawania raz na tydzień
Eksenatyd to
Bydureon stosowany raz na tydzień
Byetta dwa razy na dobę
Liraglutyd to Victoza 1x /d
Liksysenatyd to Lyxumia 1x/d

 

Czy leki inkretynowe powodują niedocukrzenia ?

Całe szczęście leki inkretynowe nie powodują niedocukrzeń, ponieważ działają tylko wtedy, kiedy zjesz posiłek. Tak więc działają wtedy, kiedy poziom Twojego cukru ma zamiar wzrosnąć. Tym bardziej nie powinieneś się obawiać, kiedy do metforminy dodano CI lek inkretynowy. Jest to idealne połączenie, które jest bardzo bezpieczne!

 

Słyszałem, że po tych lekach można schudnąć ?

To prawda, leki inkretynowe inkretynowe z grupy agonistów recptora GLP1 pomagają w chudnięciu, gdyż poprzez wpływ na żołądek i mózg zwiększają uczucie sytości. To oznacza, że mniejsze porcje posiłków wystarczą aby zaspokoić głód.

 

Kiedy przyjmować lek inkretynowy? Tak jak insulinę?

Nic bardziej mylnego. Lek inkretynowy można przyjąć przed, w trakcie a nawet po posiłku. Nie jest ważne jak, ale ważne aby była to stała pora dnia. Są też dostępne leki inkretynowe do stosowania tylko raz w tygodniu a ich efekt działania utrzymuje się cały tydzień.

 

Kiedy nie należy przyjmować leków inkretynowych?

Wildagliptyny i saksagliptyny nie należy stosować w pełnych dawkach w zaburzeniach czynności nerek i wątroby. Z kolei Linagliptyna może być stosowana w poważnych chorobach nerek i wątroby.

Agoniści receptora GLP-1 nie są dostatecznie przebadane u chorych z istotnie zaburzoną czynnością nerek lub wątroby. Należy również pamiętać, że w przypadku nowotworów tarczycy lepiej nie rozpoczynać leczenia analogiem GLP-1.

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/klinikadiabetyka/domains/klinikadiabetyka.pl/public_html/templates/kdj/index.php on line 210 2021 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję