Drukuj

Najczęściej występujące typy cukrzycy to typ 1 i 2. Typ pierwszy charakteryzuje się wczesnym początkiem (chorują już dzieci od najmłodszych lat) i od razu wymaga insulinoterapii. Typ 2 rozpoczyna się zazwyczaj w średnim wieku, dotyczy osób otyłych, z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Opisano jednak również rodzaj cukrzycy, który jest połączeniem obu powyższych.

 

 


    Przyczyną cukrzycy typu MODY (Maturity Onset Diabetes of Young) jest mutacja jednego genu, dlatego należy do grupy chorób monogenowych. Pierwsze objawy pojawiają się między 15-35 rokiem życia i mogą nasuwać podejrzenie cukrzycy typu 1, jednak przebieg kliniczny jest podobny do typu 2. Choroba charakteryzuje się rodzinnym występowaniem (dziedziczenie autosomalne dominujące), łagodny przebieg oraz brak otyłości. We krwi badalne są niskie stężenia insuliny, a insulinooporności nie stwierdza się.

    W cukrzycy MODY występuje defekt genu odpowiadającego za wydzielanie insuliny, natomiast ze względu na typ mutacji wyróżniamy 11 typów choroby. Określenie konkretnego typu wymaga badań genetycznych. Może okazać się to istotne, ponieważ każdy z typów cukrzycy MODY ma trochę inną charakterystykę i może być powiązany z innymi wadami genetycznymi.

     Leczenie tej choroby może przebiegać z użyciem leków doustnych, co odróżnia ją od cukrzycy typu 1. U części pacjentów wystarczy nawet sama dieta.
Wczesne zachorowanie na chorobę podobną do cukrzycy typu 2 powinno skłonić do rozszerzenia diagnostyki. Rzadkie występowanie MODY (około 1-5% przypadków cukrzycy), powoduje, że często zapomina się o tym rozpoznaniu, które może zmienić sposób leczenia.

 


Źródło: niddk.nih.gov

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję