Drukuj

Tak, to prawda, że od 01.07.2019 Diaprel MR 60 mg, lek powszechnie stosowany przez wiele osób chorych na cukrzyce typu 2 nie będzie refundowany. Jakie może być wyjście z tej sytuacji dla pacjenta tu i teraz? Co zrobić żeby nie płacić więcej jeśli sytuacja nie zmieni się ?

 

Jest pewne rozwiązanie gdyż nadal refundowany będzie Diaprel MR 30 mg więc wyjściem może być stosowanie dwóch tabletek Diaprel MR 30 mg wówczas będzie to 60 mg. Niestety dla osób stosujących 120 mg/dobę będą to 4 tabletki. Diaprel MR 30 pakowany jest po 60 sztuk w jednym opakowaniu a Diaprel MR 60 pakowny jest po 30 sztuk w jednym opakownaiu. Dotychczas refundowany Diaprel MR 60  pakowany po 30 sztuk kosztował tyle samo co Diaprel MR 30 mg  pakowany po 60 sztuk więc poza przyjmowaniem dwóch tabletek zamiast jednej cenowo nic się nie zmieni. Oczywiście stosowanie dwóch tabletek zamiast jednej, zwłaszcza gdy pacjent stosuje wiele innych leków z powodu schorzeń towarzyszących cukrzycy nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy mieć zatem nadzieję, że lek Diaprel MR 60 wróci na listę refundacyjną za 3 miesiące.

Innym rozwiązaniem jest poproszenie lekarza  o przepisanie odpowiednika leku Diaprel MR 60 m g czyli tzw. leku generycznego. Niestety zmiana na liście refundacyjnej wiązać się będzie dla wielu pacjentów, a szacuje się, że jest iest ich w Polsce ok 200 tysięcy, z koniecznością dodatkowej wizyty  u Lekarza a mamy przecież okres wakacyjny.

 

 

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję