Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kalkulator dokładności pomiarów glukometrem wykazuje orientacyjny margines błędu, jakim są obarczone wyniki badań krwi, wykonywane glukometrem. Przechodząc do strony z kalkulatorem wpisz uzyskany wynik, a kalkulator wykaże górną i dolną granicę błędu dopuszczalną zgodnie z ISO 15197:2003.

 

 

 

 

 

Sprawdź dokładność pomiaru glukometru

 

 

ISO 15197:2003

Każdemu przydarzyła się sytuacja, w której glukometr wykazywał jedno, a my czuliśmy coś zupełnie innego. Dzieje się tak, gdyż glukometry, które na co dzień używamy, niekoniecznie zawsze pokazują nasz prawdziwy poziom cukru we krwi. Są one obarczone dopuszczalnym marginesem błędu. O ile wynik mieści się ramach danego marginesu, glukometr jest dopuszczony do użytku.

Na terenie Unii Europejskiej wszystkie glukometry dopuszczone do obrotu ze znakiem CE powinny spełniać standard ISO 15197:2003.

Standard ten mówi, że minimum 95% pomiarów wykonanych danym glukometrem, dopuszczonym do obrotu na terenie UE powinno mieścić się w poniższych granicach błędu, względem pomiarów laboratoryjnych.

Oznacza to, że jeśli nasz glukometr wykazuje :

60mg/dl, to nasz prawdziwy pomiar krwi może się mieścić między 45 mg/dl a 75mg/dl
200 mg/dl to poziom glukozy może wynosić tylko 166 mg/dl, albo aż 250 mg/dl
Pamiętajmy również, że 5% pomiarów może wykraczać poza powyższe granice błędów i wykazywać całkowicie nieprawidłowy wynik.

Taki jest dozwolony margines błędu, co nie oznacza, że glukometr się musi mylić – może on oczywiście wykazywać dokładny wynik.

 

 

Nowy standard ISO 15197:2013

Starając się zwiększyć bezpieczeństwo i dokładność gleukometrów, w 2013 Unia Europejska zaostrzyła standard i wprowadziła nowy standard ISO 15197:2013. Nowe wytyczne zaczną obowiązywać od maja 2016. Więcej na temat nowych wytycznych:

 


Co wpływa na dokładność wyników?

Poza dokładnością samego glukometru, wynik może być zafałszowany przez warunki atmosferyczne, takie jak zimno, gorąco, lub wysoka wilgotność klimatu. Ponadto, miejsce pobrania krwi może zmienić wynik – jeśli możesz, zawsze pobieraj krew z opuszków palców.

Jednak jednym z najczęstszych przyczyn błędów są brudne ręce, na których pozostałości potu i bród mogą zawyżyć wyniki.

Jeśli więc glukometr wykazuje wynik inny niż podpowiada Twoja intuicja, bezpieczniej będzie powtórzyć badanie.

 

źródło: cukrzycapolska.pl

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Kalkulator dokładności pomiarów glukometrem wykazuje orientacyjny margines błędu, jakim są obarczone wyniki...

Kalkulator HbA1c pozwala na szybkie przeliczenie średniego wyniku pomiaru cukru glukometrem na wynik HbA1c. Kalkulator...

Wskaźnik WHR oznacza waist hip ratio czyli stosunek talii do bioder. Kalkulator WHR pomoże określić czy masz...

Kalkulator BMI (Body Mass Index) daje każdemu możliwość szybkiego i wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/klinikadiabetyka/domains/klinikadiabetyka.pl/public_html/templates/kdj/index.php on line 210 2021 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję